اقامت دانشجویی

اقامت دانشجویی

اقامت دانشجویی

farabin خرداد ۲۷, ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

اقامت دانشجویی یکی از روشهای مناسب برای اخذ اقامت متقاضیان جوان روش دانشجویی هست چنانچه شرایط مالی مناسبی دارید میتوانید به راحتی با این روش اقامت اکثر کشور ها را که از روشهای دیگر بسیار به سختی اقامت میدهند با این روش بسادگی بدست بیاورد از مزایای این روش سرعت بسیار خوب آن است و از معایب این روش هزینه نسبتا زیاد دانشگاه و زندگی به خاطر اختلاف ارزش زیاد بین ریال و سایر ارزها میباشد .

اقامت دانشجویی چیست؟

اقامت دانشجویی به اقامتی گفته می شود که اجازه تحصیل و زندگی به شما در خارج از کشور داده می شود و شما تا پایان تحصیلاتتان می توانید از اقامت دانشجویی استفاده نمائید. همچنین می توانید با اقامت دانشجویی به کار (زمان محدود) مشغول شوید و می توانید بخشی از هزینه های تحصیلتان را پرداخت کنید. از بین راه های اقامت، اقامت دانشجویی یکی از بهترین ، پرطرفدارترین و مطمئن ترین راه های اقامت می باشد که متقاضیان خاص خود را دارد و افراد بسیاری متقاضی اقامت تحصیلی هستند. اگر دوست داشته باشید برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی سفر کنید، باید بدانید همه کسانی که می خواهند در کشورهای خارجی تحصیل کنند باید اجازه اقامت کشور مورد نظر را دریافت کنند.

در اقامت دانشجویی اجازه کار دارید؟

شما در این اقامت اجازه کارکردن را دارید و این بسته با مقطع تحصیلی شما است . در اکثر کشورها دانشجوها میتوانند در بازه زمانی 10 الی 30 ساعت در هفته کارکنند . شما میتوانید برای کار در کافه ها ، رستوران ها ، فروشگاه ها ، کتابفروشی ، کتابخانه و … مشغول به کار شوید. همچنین دانشجویان میتوانند در حال تحصیل کار کنند شما حتی می توانید بعد دریافت مدرک و اتمام تحصیل اقامت کاری بگیرید چگونگی دریافت ویزای کار این است که ، کارفرما درخواست شما را به مقامات مسئول ارسال می کند و در صورت موافقت ، اجازه کار بدست می آورید .

سه بخش اصلی اخذ اقامت دانشجویی

بخش اول : جمع آوری مدرک

بخش دوم : اپلای دانشگاه

بخش سوم : گرفتن خود ویزا

در بخش اول

شما موظف هستید تمای مدارک خود از ابتدای تحصیل تا دوره دانشجویی اعم از کارنامه و مدرک زبان را جمع آوری کنید در صورت نداشتن مدرک زبان میتوانید در کشور مقصد ادامه دهید و اگر سطح مدرک زبان باید IELTS باشد و حداقل نمره آن 5.5 است . همچنین بسته به رشته ای دارد که میخواهید در آن فعالیت کنید .

در بخش دوم

برای اپلای گرفتن شما باید دانشگاه و رشته مورد نظرتان را پیدا کنید و بعد از فرستان مدارک و پر کردن یک سری فرم ها همراه با مبلغ پیشنهادی برای بررسی رزومه شما ، منتظر جواب دانشگاه مقصد میشوید .

بخش سوم

باید مبلغ پیشنهادی که دانشگاه در نظر دارد را پرداخت کنید تا دانشگاه مدارک شما را به اداره مهاجرت بفرستد و درصورت گرفتن تاییدیه نوبت به مرحله تصویر برداری و اثر انگشت میرسد که برای کارت اقامت کشور مقصد لازم است .

نحوه اخذ اقامت دانشجویی برای سوئد از زبان یک فرد ایرانی

در مرحله اول مدارک مورد نیاز که برای تحصیل لازم است را جمع آوری کردم چون من میخواستم در مقطع لیسانس در سوئد درس بخوانم مدرک قبولی پیش دانشگاهی و دیپلم و ریزنمرات پیش دانشگاهی را به دارالترجمه دادم و تمام مدارک من را ترجمه و مهر دادگستر زدند علاوه بر آن نتیجه مدارک آیلتس و نمره ای که در آن کسب کرده بودم را برای آنها ارسال کردم .

همچنین یک عکس از پاسپورت و ترجمه شناسنامه ام را برای آنها فرستادم که برای هویت رسمی یک فرد لازم است . بعد از تمام شدن قضیه مدارک وارد سایت UniversityAdmissions.se شدم ثبت نام کردم و اطلاعات عمومی که از من میخواست مثل کشور زندگیم آدرس محل سکونت نام و نام خانوادگی شماره پاسپورت و کلی اطلاعات دیگر را پر کردم و بعد ، همه این مدارک را در سایت آپلود کردم .

نکته ای که بسیار مهم هست باید حواستان باشد که این رشته ها محدوده زمانی دارند برای اپلای یعنی اینگونه نیست که هر وقت خواستید اپلای کنید ولی ساخت اکانت در سایت UniversityAdmissions.se در هر زمانی انجام میشود و محدوده زمانی ندارد . بعد ازدریافت تاییدیه کلی نوبت به مرحله ویزا میرسد و پیام تایید شدن را هم میتوانید از سایت بالا در بخش messages دریافت کنید . برای گرفتن ویزا شما باید شهریه ترم اول را پرداخت کنید و نشان دهید به اندازه کافی برای زندگی کردن در سوئد پول دارید که تقریبا باید 8 الی 9 هزار کرون ماهانه باید پول داشته باشید.
حال با این مدارک وارد سایت اداره مهاجرت سوئد شدم که داخل آن شما میتوانید آنلاین برای ویزاتون اپلای کنید و این اطلاعات را دوباره وارد میکنید و یک سری سوال های دیگر در مورد زندگی شخصی اعم از دلیل مهاجرت ، آدرس ، اطلاعات کلی خانوادگی و…. که موظف به پاسخگویی هستید و تمامی فرم انگلیسی هستند .

در بخش سوال های اساسی که پرسیده میشود انتخاب محل کشوری که میخواهید مصاحبه بشید را انتخاب میکنید که در ایران باید تهران را نتخاب کنید . بعد از قبول درخواست شما به سفارت سوئد در تهران می روید .آنجا از شما عکس و اثر انگشت گرفته می شود و براساس آن عکس و اثرانگشت طی دوهفته برایتان یک کارت تقریبا صورتی رنگ که کارت اقامت سوئد است و به مدت یک سال هم اعتبار دارد برای شما صادر میشود و با آن کارت همراه پاسپورت شما میتوانید به سوئد مهاجرت کنید .

برای کسانی که شرایط چندان خوبی ندارند میتوانند بورسیه تحصیلی بگیرند . برای بورسیه هم باید دانشگاه و رشته مورد نظر را جستجو کنید تا اطمینان شوید که دانشگاه مورد نظر شما آیا بورسیه می کند یا نه، بورسیه تحصیلی بسته به قوانین هر کشور، می تواند متفاوت باشد. در بعضی از کشورها بورسیه تحصیلی علاوه بر تامین هزینه های تحصیل ، به تامین هزینه های زندگی شما کمک میکند . بسیاری از دانشگاه ها بخصوص در اروپا و آمریکا بودجه ای را سالانه برای اختصاص به بورسیه تحصیلی به دانشجویان کنار می گذارند. بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی جهان تعلق می گیرد. بورسیه تحصیلی مختص به رشته های خاص نمی باشد، بلکه تقریبا عمومی هستند .

برای مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی کمی محدود است ، ولی در کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی خاصی در نظر گرفته شده است . لازم به ذکر است که دریافت بورسیه تحصیلی بسیار رقابتی است و بورسیه تحصیلی در دانشگاه ها به صورت محدود موجود است .

هزینه های تحصیل

هزینه های سالانه تحصیلی در آمریکا

تحصیل در آمریکا هزینه تحصیل در آمریکا

مقطع فوق دیپلم 15000-12000$

مقطع لیسانس 20000-13000$

مقطع فوق لیسانس 22000-14000$

مقطع دکترا 25000-15000$

هزینه های تحصیل در اروپا

تحصیل در بلژک 5000-4000 €

تحصیل در دانمارک 16000-6000 €

تحصیل در فلاند 18000-4000 €

تحصیل در ایرلند 10000 €

تحصیل در روسیه 5500-2000 €

تحصیل در آلمان 20000-15000 €

تحصیل در فرانسه 18000-10000 €

تحصیل در انگلیس 17000-15000 €

ارزیابی مدرک تحصیلی خارجی در ایران

برای ارزیابی مدارک تحصیلی ، علاوه بر رعایت قوانین و مقررات آموزش عالی کشور و مفاد این آیین نامه ، ضوابط و مقررات عمومی و ضوابط خاص آموزشی هر کشور که به پیشنهاد اداره و تصویب شورای ارزشیابی می رسد ، الزامی است.
برای یافتن بهترین کشور برای اقامت دانشجویی عوامل متعددی وجود دارند که دانشجویان ایرانی برخی از کشورها را برای تحصیل در خارج از کشور ترجیح می دهند . این عوامل شامل شهریه دانشگاه ، هزینه های زندگی ، زبان تحصیل ، رتبه بندی دانشگاه و … می باشند .

گپ تحصیلی ؟

بسیاری از افراد مثلا بعد از کارشناسی یا دیگر مقاطع که شرایطی برای ادامه تحصیل ندارند و در یک جایی مشغول به کار شده یا به حالت ممکن توانایی ادامه تحصیل را نداشتند اگر بعد مدت زمانی دوباره قصد ادامه تحصیل داشته باشد به این مدت زمان، گپ تحصیلی گفته میشود .
بیشتر سوال هایی که در مورد اقامت دانشجویی پرسیده میشود این هست که آیا با داشتن گپ تحصیلی امکان اخذ اقامت دانشجویی وجود دارد پاسخ این سوال بله است . شما درهر صورت امکان با داشتن مدرک و رزمه بالا هر موقع می توانید برای اخذ اپلای از دانشگاه های خارجی اقدام کنید .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

+